Laboratuarlar

Biyometri Laboratuarı:

Biyometri Nedir?

Biyometri, kişilerin fiziksel veya davranışsal özellikleri kullanılarak kimlik tespitinin yapılması, tanınması veya onaylanması olarak açıklanmakta ve kişilerin parmak izi, yüz, kulak, iris, retina, el geometrisi, ses, imza, yürüyüş şekli gibi özelliklerini kapsamaktadır. Biyometrik özellikler kişiyi temsil edebilecek kadar kişiye özgü ve kişiden kişiye kolayca aktarılamayacak kadar güvenilir fiziksel veya davranışsal özelliklerdir. Biyometrik sistemler son yıllarda kişilerin fiziksel veya davranışsal özelliklerinin kullanılarak kimlik tespitinin yapılmasında önemli rol oynamaktadır.

Biyometrik bir sistem, en genel anlamda kişinin biyometrik özelliğini alan, bu özellikten kişinin kimliklendirilmesinde kullanılacak olan öznitelik kümesini çıkaran ve kişiyi temsil eden bu anlamlı veri kümesi ile daha önceden aynı prensiplerle elde edilip veri tabanına kaydedilmiş veri kümesi arasında karşılaştırma yapan bir tanıma, onaylama veya sınıflandırma sistemi olarak tarif edilebilmektedir.

Biyometrik özellikler kişiye has oldukları için birçok alanda güvenle kullanılmaktadır. Bu özellikler kullanılarak geliştirilen biyometrik sistemlerin biyometrik birkaç özelliği kullanarak bir ilişki kurulabileceği üzerine çalışmalar her geçen gün artmaktadır.

 

Alıntı : Ceyhan, E.B.; Sagiroglu, S.; Akyil, M.E., “Gender Classification Based on ANN with Using Fingerprint Feature Vectors”, Journal of the Faculty of Engineering and Architecture of Gazi University (SCI-E), 29:1, 201-207, 2014.

 

Laboratuarın Misyonu:

Biyometrik teknolojilerin bilimsel temellerini geliştirmek için örüntü tanıma ve makine öğrenme algoritmalarını kullanıp sensör teknolojisi ile entegre ederek projeler gerçekleştirmektir.

Laboratuarımızda biyometrik sistemler ve güvenliği ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmakta olup, kamu ve sanayiden gelen taleplere de çözümler geliştirilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalardan patentler de alınmaktadır.

Laboratuarımızda elde edilen çıktılardan bazıları arasında, 1'i ulusal 2'si uluslararası olmak üzere 3 adet patent, 5 SCI yayın, 14 uluslararası konferans bildirisi bulunmaktadır.


Çalışma Ekibi:

Yönetici:

Yrd. Doç. Dr. Eyüp Burak CEYHAN

 

Araştırmacı:

Arş. Gör. Furkan AYAZ